Novinky

Jak správně louhovat vermikompost na žížalí čaj

Všeobecně rozlišujeme nekontinuální, nárazové louhování, tedy nárazovou výrobu žížalího čaje v domácích podmínkách, a kontinuální výrobu, převážně používanou v průmyslové výrobě.

Nekontinuální způsob provzdušňování

Naplňte použitou pytlovinu nebo plátěnou tašku vermikompostem v poměru 1:10 (l litr kompostu na 10 litrů vody) a vložte jej do nádoby s dešťovou nebo odstátou kohoutkovou vodou. Takto vyrobený žížalí čaj, skladovaný v chladu a bez kontaktu s přímým slunečním světlem vydrží i několik měsíců. 

Kontinuální způsob provzdušňování

Touto metodou vyrábíme náš žížalí čaj. Nepoužíváme již barely nebo soudky, ale 1000 l IBC nádoby. Tyto se dají napojovat na sebe dle libosti a výrobním požadavkům. Princip je ale vždy stejný. Do nádoby je ponořena jiná, vak, nebo pytel, který obsahuje vermikompost tak, aby šla kdykoliv vytáhnout a její obsah vyměnit. Vložená nádoba má otvory jen tak velké, aby se do ní dostala voda se vzduchem, ale žížalí kompost nevyplaval. K provzdušňování roztoku dochází nepřetržitým způsobem, pomocí profesionálních akvarijních provzdušňovacích systémů. 

Odčerpávat výluh je možné kdykoliv, ale vždy jen určité množství, aby nedošlo k přílišnému naředění mikroorganismů za jednu pracovní směnu. Přes noc a s dodáním čerstvé vody dojde k jejich opětovnému namnožení a příští den lze opět stáčet nové tekuté žížalí hnojivo.

Proč je žížalí čaj opravdu tak dobrý?

Co to vlastně je?

Žížalí čaj je tekutý koncentrát, vyrobený z vermikompostu. Primárním důvodem pro výrobu kompostového čaje je přenos mikrobiální biomasy, jemných částic organické hmoty a rozpustných chemických složek kompostu do roztoku, který lze aplikovat na povrchy rostlin a půdy pomocí rozprašovače, nebo prostě a jednoduše v zálivce do půdy. Tyto aplikace tekutinou nejsou snadno proveditelné s pevným kompostem, proto je zde použití tekutiny zcela ideální.

Samotné louhování kompostu může být provedeno pouhým mícháním. Ale ještě lepší, a rozhodně kvalitativně nejefektivnější, je do tohoto "kompostového bujónu" konstantně vpravován kyslík, který může zvýšit původní počty mikrobů klidně na miliony kusů na jeden mililitr. Toto je známé jako aktivně provzdušňovaný kompostový čaj. V tomto případě žížalí čaj.

A co to žížalí čaj není?

Tekuté žížalí hnojivo rozhodně není pouhá drenáž, která prosakuje z vlhkostí přesyceného vermikompostéru, jak je bohužel rozšířeno mezi širokou veřejností. Tato výrazně tmavá tekutina velmi brzy po stočení nelibě zapáchá a její mikrobiální kvalita je, oproti aktivně provzdušněné tekutině, zcela mizivá. Ve výluhu vyrobeném anaerobním způsobem (tedy bez přístupu vzduchu) mohou být navíc obsaženy toxické anaerobní mikroby, které mohou být škodlivé pro rostliny.

Nejen, že zde budou nemineralizované organické sloučeniny, ale existuje i potenciál pro kontaminaci patogenními organismy, jako jsou koliformní bakterie (E. Coli), enterokoky, nebo i salmonela, které mohou pocházet z rozkladných procesů bez přístupu vzduchu.

Nejlepší místo pro tento výtok vrátit zpět v kompostéru. Takový výtok pochopitelně obsahuje spoustu NPK, které si v každém kompostu přejeme, ale minimum aerobních mikroorganismů, pro které si žížalí čaj tak ceníme.

Tímto způsobem se dostane zpět do střeva žížaly, aby byl opětovně stráven a žádoucí mikroby nahradily ty nežádoucí. Na druhou stranu, pokud je vermikompostér již takovým způsobem vlhký, že tento anaerobní výtok samovolně produkuje, je nasnadě zbavit se ho do odpadu. Je to z toho důvodu, že vermikompostér udržovaný více v suchu, při relativní vlhkosti 40-60 %, svědčí chovaným žížalám daleko více.

Vermikompost a jeho použití

Jak vzniká vermikompost

Vermikompost je tvořen převážně výkaly žížal, spolu se zbytkem nestrávených, případně nestravitelných látek, které také životní prostředí žížal obsahuje. Vzniká tak bohatá organická hmota, která je 100% přírodní. Vermikompost je tedy zcela vhodný i pro použití v ekologickém (Bio) zemědělství. Žížalí kompost je vynikajícím doplňkem půdy a podporuje růst rostlin a jejich celkové zdraví. Takový kompost obsahuje prospěšné, mikrobiologicky bohaté kolonie, které zdárně pracují v boji proti patogenům nemocí obsažených v půdě, a navíc odpuzují hmyz.

Vermikompost je bohatý na mikroživiny, obsahuje ale také stopové prvky, jako např. železo, síru, hořčík, zinek, měď a vápník. Poskytuje také makroživiny a má poměr dusíku, fosforu a draslíku (NPK) 1-0-0 až 5-5-3. Hodnota NPK je široce variabilní a závisí na tom, čím se žížalky živily a jak byl materiál skladován. Žížalí hnojivo je rozpustné ve vodě a při styku se zálivkovou vodou dochází k jeho ředění a odplavení živin.

Žížalí kompost se tvoří vždy poté co žížala stráví jakýkoli organický materiál. Vzhledem k jeho výborné stabilitě se cokoliv, co vyšlo ze zadní části žížal, mění na půdu dlouhodobě a opravdu pomalu. Takže drahocenné živiny, které vermikompost obsahuje, jsou v průběhu času pomalu dostupné. Když jsou tyto výkaly vystaveny vlhkosti, živiny se stávají rozpustnými ve vodě a rostliny je snadno přijímají.

Jak skladovat vermikompost

Žížalí kompost vydrží při správném skladování mnoho měsíců až několik let. Vermikompost, jež je běžně k prodeji v regálech obchodů, zahradnictvích, nebo na internetu, je k dispozici v plastových pytlích, které lze po otevření snadno a opětovně uzavřít. Takové chování pomáhá udržovat stabilní vlhkost Vašeho kompostu, což na oplátku, udržuje mikroorganismy obsažené v něm živé a aktivní. Skladujte tedy vermikompost mimo dosah ultrafialového světla (přímých slunečních paprsků) a teplotních výkyvů. Při použití žížalího kompostu sklizeného čerstvě z vermikompostéru, jej můžete skladovat v uzavíratelném sáčku nebo v neprůhledné plastové nádobě. Žížalí hnojivo by mělo být před uskladněním vlhké, ale ne příliš mokré. Takový kompost by tedy měly být na omak drobivé a trochu vlhký.

Jak používat Vermikompost

Vermikompost, použitý v jakékoliv koncentraci, lze aplikovat na všechny druhy rostlin. Je totiž velmi šetrným hnojivem a lze jej aplikovat i na velmi citlivé rostliny. Nejběžnější použití pro žížalí kompost je jako přísada do půdy. Ideálně zapracujte vermikompost do půdy při zakládání květináčů, truhlíků a zahradních záhonů. Můžete jej lehce zapracovat do půdy, nebo přidat do zálivkové vody při běžném zalévání.

 

Stránka 1 z 1 - 3 položek celkem