Jak uspořit vodu na zahrádce

Se stále teplejšími léty je životně důležité sledovat, kolik vody na své zahrádce spotřebujete a jak s ní správně hospodařit. Dobrou zprávou je, že existuje spousta nástrojů pro zavlažování vaší zahrady, které vám zaručeně pomohou. Zde je deset skvělých tipů, které vám pomohou spotřebovat méně vody – chránit přitom životní prostředí, a navíc šetříte peníze.

1. Použijte organické hnojivo

Zlepšete půdu tím, že před každou sezónou vpravíte do půdy spoustu kvalitního organického kompostu, jako je třeba vermikompost, nebo řádně vyzrálý hnůj. Čím více organické hmoty obsahuje, tím lépe udrží vlhkost. Pokud jej nechcete do půdy vpravovat plošně, lze jej také přidávat ke kořenovému balu každé sázené rostliny jednotlivě.  Dále lze třeba vytvořit široké výsadbové jámy, a ty obložit perforovaným polyetylenem. Před zasypáním smíchejte vykopanou zeminu s velkým množstvím kompostu nebo dobře shnilého hnoje. Polyetylénová ochrana zabrání rychlému odtékání vody a zadrží vlhkost kolem kořenů rostliny. Pokud máte k dispozici pouze čerstvý hnůj, tento je třeba zapravit do půdy dostatečně brzy, aby se stačil rozložit a mladé rostlinky vám nespálil, ideálně na začátku zimy.

2. Pracujte s přírodou

Rostliny milující vlhko nevysazujte na suché kamenité půdy. Místo toho vybírejte rostliny, které mají rádi suché podmínky. Rostliny odolné vůči suchu mají často speciálně upravené listy, které jim pomáhají vyrovnat se s nedostatkem vody. Dávejte pozor na stříbrné, chlupaté, voskové, nebo lesklé listy. Masité sukulentní rostliny a aromatické listy jsou také výmluvnými znaky toho, že se rostlina dobře vyrovná s nedostatkem vody.

3. Mulčujte a zase mulčujte

Mulčování zabraňuje odpařování vody z půdy na vaší zahradě tím, že pokrývá povrch. Další výhodou je, že potlačuje růst plevele a vypadá opravdu atraktivně. Mulčování aplikujte vždy mezi podzimem a jarem, kdy je půda řádně vlhká. Štěrk, oblázky a kůra tvoří atraktivní krytinu, zatímco vrstva dobře shnilého kompostu pomůže i vyživit vaše rostliny. Pokud nejde o estetiku, zkuste vsazovat sazeničky do půdy přes vrstvu polyetylenu nebo netkané textilie.

4. Sbírejte dešťovou vodu

Sběr dešťové vody má spoustu ekologických výhod a získáte ji tím samozřejmě zcela zdarma. Pořiďte si několik dostatečně velkých nádob a umístěte je tam, kde budou nejužitečnější – za skleník, na terasu nebo blízko zeleninového záhonu.

5. Zalévejte s rozumem

Zalévejte ráno, než nastanou denní vedra. Včasné zavlažování sníží ztráty vody odpařováním, takže vaše rostliny budou mít z vody, kterou aplikujete, plný užitek. Ranní zavlažování také poskytne vašim rostlinám dostatek času na oschnutí před podzimním večerem, čímž se sníží pravděpodobnost poškození slimáky a houbovými chorobami. Neplýtvejte vodou smáčením listů – vždy miřte na základnu rostliny.

6. Použijte gel zadržující vodu

Při zakládání závěsných košů a nádob přidejte do kompostu gel zadržující vodu. Tyto malé krystalky bobtnají a vytvářejí rezervoáry vlhkosti, které pomáhají udržovat kořeny rostlin vlhké po celý den.

7. Buďte selektivní

Ne všechny rostliny potřebují každý den stejné množství vody, takže si můžete dovolit být selektivní. Ovoce a zelenina stojí za tu námahu, hlavně tedy ve zvláště parných létech. Trávníky jsou ale překvapivě odolné, takže se nemusíte bát, že zhnědnou, pokud je pochopitelně nevnímáte jako chloubu vašich pěstitelských dovedností. Ve skutečnosti, pokud je necháte růst o něco delší, trávníky si obvykle dobře poradí bez dodatečného zavlažování.Upřednostněte nádoby, závěsné koše a vše nově vysazené. Zkuste nastavit automatický zavlažovací systém, který vám pomůže zaměřit se na zranitelné rostliny. Dobré založení pomůže rostlinám vyrovnat se se suchými podmínkami v budoucích letech. Můžete tedy lépe pracovat s pohybem slunce po obloze. Méně přímého slunečního svitu vám v létě ušetří spoustu dřiny a starostí s neustálým zalíváním.

8. V případě potřeby dobře zalévejte

Opravdu dobré prolití každých pár dní (nebo když půda vyschne) pomůže rostlinám vytvořit hluboký zdravý kořenový systém. Vyhněte se mírnému zalévání každý den, protože to podporuje růst kořenů rostlin blízko povrchu půdy, což je činí mnohem zranitelnějšími vůči suchu. Také pomáhá kolem každé rostlinky vytvořit z půdy lavór, který při zalívání zadrží mnohem větší množství vody, která se pak nevsákne plošně.

9. Nádoby vybírejte pečlivě

Terasové nádoby vždy rychle vyschnou, ale zavlažování můžete zefektivnit tím, že místo neglazované terakoty, která je velmi porézní, zvolíte plastové nebo glazované květináče. Seskupte květináče dohromady tak, aby mohly těžit ze stínu vytvořeného listy toho druhého. Zkontrolujte, zda rostliny mají dost místa pro kořeny – větší kořenové systémy vyžadují dodatečnou a kvalitní zálivku. V případě potřeby je přesaďte do větších květináčů, aby půda zůstala déle vlhká.

10. Odstraňte konkurenci

Udržujte plevel na zahradě na uzdě, protože v trvale zavlažované půdě rychle poroste a bude přirozeně soutěžit s vašimi rostlinami o cennou vlhkost.