Jak založit zimní sadbu

I když nemáte přístup ke skleníku, můžete si i doma vytvořit podmínky, které umožní i těm nejmenším sazenicím prosperovat. Na prvním místě v seznamu základních věcí jsou: kvalitní zdroj světla, vzduch, který cirkuluje, dostatečné teplo, a půda, která zadržuje vodu, aniž by zůstala podmáčená. A v neposlední řadě to nejdůležitější, čerstvá semena.

Používejte účinné světlo, které vám zajistí intenzivní růst

LED světlomety jsou zvláště dobré pro růst sazenic, protože jsou navrženy tak, aby vydávaly světlo ve vlnových délkách, které rostliny nejlépe využívají, a které vyzařují velmi málo tepla. Není pochyb o tom, že počáteční náklady spojené s provozem klasické zářivky jsou nižší, z dlouhodobého hlediska vás ale budou LED světla stát mnohem méně. Je to především proto, zároveň umocněné touto nejistou dobou, že náklady na elektrickou energii jsou nyní tak vysoké. LED světla spotřebovávají mnohem méně elektřiny, než kterékoli jiní světelné zdroje zároveň mohou vydržet až osmkrát déle než zářivky.

Pochopitelně záleží na velikosti pěstební plochy pro vaše budoucí semenáčky. Po dekády osvědčený způsob umístění semenáčků na okenní parapet se hodí tak pro pár truhlíků, ale pokud máte zájem o pěstění většího množství, potřebujete zvláštní prostor, vhodný právě pro tento účel. S tím spojené LED pěstební světlo, zavěšené asi 60 cm nad rostlinami, poskytuje dostatek světla pro pěstební prostor o velikosti 1 m x 1 m. Základní pravidlo: Nastavte časovač tak, aby světlo svítilo na vaše sazenice 16 hodin denně a bylo zhasnuté 8 hodin. Nebo je klidně nechte zapnuté neustále.

Pro cirkulaci vzduchu použijte ventilátor

Jakmile vaše semena vyklíčí, ventilátor pomůže zabránit rozvoj houbových chorob na povrchu zeminy, ale také posílí vaše sazenice. Někteří zahrádkáři volí malý oscilující ventilátor, který fouká kolem jejich sazenic nízkou rychlostí 24 hodin denně. Alternativou je zapnutí ventilátoru na stejný časovač jako světla.

Pro spodní ohřev se hodí topná rohož

Pokud jde o optimální teploty půdy, existuje určitá volnost. Plodiny, pěstované v teplejším klimatu, jako jsou rajčata a papriky, klíčí nejlépe, když je teplota půdy mezi 20–30° C. Pokud je půda příliš teplá, nebo naopak chladná, klíčení bude pomalejší nebo nemusí nastat vůbec. Chcete-li urychlit klíčení, umístěte misky se sazenicemi na tepelnou podložku, dokud sazenice nevzejdou. 

Kupte si nebo vytvořte kvalitní půdní směs

Balené výchozí směsi semen se obecně vyrábějí z mletého rašeliníku nebo kokosového vlákna v kombinaci s perlitem a/nebo vermikulitem, které pomáhají zadržovat vlhkost a zlepšují odvodnění. Některé mohou také obsahovat hnojivo, i když to není pro klíčení semen tak důležité. Neexistuje ale žádný důvod, proč byste si nemohli vytvořit vlastní směs ze stejných dílů kokosového nebo rašelinového mechu, prosátého a pasterizovaného kompostu (zahřátého 30 minut v troubě na 250°) a perlitu nebo vermikulitu. Pasterizovaná zahradní půda je vhodná jako přísada do květináčů, ale není ideální pro zakládání semen. Po zasetí semen zakryjte květináčky třeba plastovou fólií, urychlíte tak počáteční klíčení. Při první známce klíčení pak plastový pokryv odstraňte. 

Nádoby na sazenice musí mít drenážní otvory 

Ať už si koupíte balení vysévacích táců, nebo použijete třeba plastové obaly od jogurtů, je důležité, aby dobře odtékaly, abyste zabránili přemokření půdy. Před výsadbou semen vždy půdní směs navlhčete. 

Láhev s rozprašovačem udrží půdu vlhkou 

Když se poprvé objeví křehké sazenice, ošetřete je jemně mlžícím rozprašovačem. Jakmile jsou kořeny již dostatečně rozvětvené, můžete je začít zalévat zespodu. 

Použijte čerstvá semena 

Pokud máte nějaké pochybnosti o tom, jestli jsou vaše semena čerstvá, proveďte před výsevem test klíčivosti. Některá semena, jako je cibule, petržel a pastinák, by se měla kupovat každý rok čerstvá.