Jak vysévat rajčata: Tipy a triky pro jejich úspěšné pěstování

Založení semen spočívá ve výsadbě semen přímo do země bez předchozího zasetí do substrátu. Existuje mnoho různých typů médií pro startování semen rajčat, včetně rašelinových pelet, kokosového vlákna, vermikulitu, perlitu a písku. Všechny mají své výhody, nevýhody a použití. Rašelinové pelety se často doporučují začátečníkům kvůli snadnému použití a nízké ceně. Nejsou však vhodné pro všechny typy půd. Kokosové vlákno je skvělé pro jílovité půdy, zatímco písek je nejlepší pro písčitohlinité půdy. Vermikulit je ideální pro kyselé půdy, zatímco perlit se dobře hodí pro neutrální až zásadité půdy. Pokud žijete v suchém podnebí, je vhodnější použít písek než některý z výše uvedených substrátů. Pokud se však rozhodnete vysévat rajčata do květináčů, je to z hlediska péče o malé rostlinky a budoucí manipulaci s nimi asi to nejlepší řešení. V takovémto případě asi zároveň oceníte běžný zahradnický substrát, který vám zajistí srovnatelné podmínky pro celý výsev.


Příprava půdy

Příprava půdy zahrnuje přidání vody do půdy před výsevem. Poté do půdy v případě potřeby přidejte trochu kompostu, který rostlinkám dodá potřebné množství výživových látek, v případě vermikompostu i mikrobiologii, která v běžném propařeném substrátu bohužel chybí. Jakmile je půda navlhčená, zasaďte semena asi lehce pod povrch půdy. Semena pokryjte tenkou vrstvou zeminy a důkladně zalijte. Pokud semena zcela nezakryjete zeminou, sluneční paprsky budou z půdy odpařovat vlhkost a semena uhnijí.

Zalévání

Zalévání by mělo probíhat denně, dokud nedojde k vyklíčení. Po vyklíčení zalévejte jednou až dvakrát denně v závislosti na povětrnostních podmínkách. Dbejte na to, aby byla půda vlhká, ale ne mokrá. Vlhkost by se měla pohybovat mezi 50 a 70 %. Ideální je tedy vytvořit podmínky fóliovníku, třeba i jen vložením květináčku pod igelitový pytlík. 

Hnojivo

Hnojení není po výsevu již třeba dodávat, pokud jste již řádně prohnojili výsevový substrát. V závislosti na tom, jaký typ půdy máte, budete muset zvolit hnojivo, které je vhodné pro vaši půdu. Mnoho lidí doporučuje aplikovat poloviční dávku hnojiva hned po výsadbě a znovu o dva týdny později. Jiní říkají, že je třeba počkat do čtyř týdnů po výsadbě a aplikovat plnou dávku hnojiva. Dbejte na to, abyste se řídili pokyny uvedenými na etiketě. Nezavání to přílišnou složitostí? Použitím základního zahradnického substrátu s vhodným hnojivem hned při výsevu je vše vyřešeno.

Světlo

Důležitým faktorem pro sazenice rajčat je také světlo. Semena rajčat vyžadují ke klíčení přímé sluneční světlo. Jakmile se však semenáčky objeví, přemístěte je hned na zastíněné místo. Nedovolte, aby na listy sazenic dopadalo přímé sluneční světlo, aby je nespálilo. Jakmile ale začnou sazenice dostatečně velké a silné, přepíchněte je ven.

Škůdci a choroby

Ochrana proti škůdcům je při pěstování rajčat nesmírně důležitá. Pozor na mšice, molice, bejlomorky, třásněnky, roztoče, pavoučky a v neposlední řadě na plísně. Tito škůdci mohou poškodit mladé rostliny rajčat a šířit choroby. Postřikujte pesticidy podle návodu a sledujte příznaky toxicity.

Čas sklizně

Sklizeň začíná, když plody dosáhnou požadované velikosti a barvy povrchu. Rajčata jsou ale připravena ke sklizni i v případě, když nejsou ještě zcela zralá, protože mají výhodu dozrávání i mimo révu. V případě deštivého počasí, nebo nedostatku slunečního svitu ke konci, utrhněte plody i se stopkou dříve a nechte je za oknem v teplé místnosti dozrát. Pokud naopak chcete jejich dozrávání prodloužit, skladujte je na chladném a tmavém místě. Třeba v lednici.