Jak sestřihovat rajčata - nebojte se udělat radikální řez

Vědět, jak sestřihovat rostliny rajčat a co dělat, když jsou rostliny rajčat příliš vysoké, vám dodá sebevědomí, abyste své rostliny zkrotili a zároveň je udrželi zdravé a produktivní. I když se myšlenka odstřihnutí horního porostu zdá extrémní a neintuitivní, v tomto příspěvku se dozvíte, proč a kdy byste měli zvážit tuto možnost a jak to udělat bezpečně pro optimální výnos a zdravější rostliny. První věc, kterou je třeba pochopit je ta, že toto drastické řešení je prostě jen možnost. Pokud neuděláte nic a dovolíte rostlinám růst, nakonec přepadnou přes okraj čehokoli, co je podporuje, a budou pokračovat v růstu.

Nevýhody nekontrolovaného růstu rajčat

Hlavní nevýhodou je, že větve obalené ovocem se mohou zalomit a potenciálně ovlivnit produkci. Dalším rizikem je nadměrný růst, který blokuje světlo a vzduch pro zbytek rostliny (zvyšuje možnost výskytu nemocí). Jinak záleží na osobních preferencích. Když hlavní stonek začne nebezpečně přerůstat přes podpůrnou konstrukci, zhluboka se nadechněte a zvažte odříznutí některých nebo všech větví poblíž horní části jejich podpěry. Zatímco prořezávání stimuluje nový růst, odřezávání větví zatížených rajčaty vyžaduje odvahu.

Jak provedeme řez rostlinou

Určete obecnou oblast pro provedení řezu. Poté vyberte část větve těsně nad poslední sadou plodů, které chcete na rostlině ponechat, a proveďte řez v tomto místě. Nechte trochu stínu. Při řezu je důležité ponechat nad horní částí nebo sousedními větvemi trochu stínu, abyste zabránili spálení sluncem (stav, který spálí vaše rajčata v důsledku přímého vystavení slunci). Sledujte budoucí růst. Chcete-li zachovat aktuální výšku, sledujte větve, zda z každé větve nevycházejí nové výhonky. Odstraňte i ty podle potřeby, abyste udrželi výšku. Netrapte se tím, že je vždy traumatizující odstraňovat ze zdravých rostlin zcela zdravé větve plné rajčat. Ale buďte si jisti, že zbylé ovoce bude nadále dozrávat, a to díky stínu z listů nad touto ponechanou částí. Stejná scéna by se měla opakovat o dva týdny později. Celková výška je přibližně stejná. Pokračujte ve sledování ostříhaných větví, zda podél stonku nevyrůstají nové výrůstky, a podle potřeby je odstraňte.

Tímto způsobem lze rostliny rajčat i řízkovat

Tento způsob lze také využít k řízkování rajčat. Můžete vzít tyto řízky (odstřihnout spodní boční větve) a zapíchnout stonky do sousedního záhonu nebo květináče. Zpevněte půdu kolem nich a pravidelně je zalévejte. Pokud je budete prvních pár dní udržovat dobře hydratované a mimo přímé slunce, rychle se vytvoří nové kořeny, což je jednoduchý způsob, jak namnožit přesné klony vašich vrcholových rostlin. Můžete také vzít řízky a dát je do sklenice s vodou. Do dvou týdnů dostatečně zakoření ze stonku pro přesazení zpět na zahradu. A máme jednoduchý způsob, jak vyrobit více rostlin – stačí zapíchnout řízky rajčat do půdy a zalévat.