6 ideálních rostlin pro malé zahradníky

Zapojit děti do zahradničení může být nesmírně obohacující. Nejenže je tímto způsobem zabavíte, ale zároveň budou velmi užitečné i pro vás. Dát mladému člověku zodpovědnost za to, že si vypěstuje něco pro sebe a svou rodinu, a navíc to bude i k jídlu, je přeci fantastický způsob, jak se dostat ven na sluníčko a být spolu jako rodina.

Zásadní je věnovat se něčemu, co nevyžaduje dlouhého čekání na výsledek, ani nepotřebuje přehnané pěstitelské nároky. Nemá smysl zasévat semeno, kterému bude trvat 6 měsíců než vyklíčí, protože faktor nudy se projeví příliš brzy, a zároveň je zde již zmíněný užitek.

1. Mrkev

Plodina, kterou má každý rád a zároveň jde o zdravou svačinku, vhodnou pro každý den. Stačí ji jen umýt, a výsledek několika týdenního snažení je na talíři.  Dlouhé stonky, nad zemí těžko přehlédnutelné, jsou dobrým ukazatelem toho, jak dobře rostlina roste. Jejich načechrané listy mají navíc dvojí užitek. Nejen, že je po odstřihnutí milují třeba králíčci, pochopitelně i s tou červenou částí, ale také je lze po vložení do vody opět nechat zakořenit, což je něco, co potěší úplně každého.

2. Rajčata

Pravidelné zalévání je klíčem k pěstování rajčat a děti milují zalévání rostlin, ostatně jako jakoukoli záminka pro hru s vodou. Trocha pravidelnosti v zálivce a pak samozřejmě každodenní sledování plodů, jak rostou, dozrávají a pak je jen sníst. Rajčata se obvykle snadno klíčí a rostou, ale pokud chcete rovnou koupit hotové sazečky, nikdo vám nebude bránit. Odrůd pro pěstování je mnoho, pro nezasvěcené je ideální koupit více druhů a pak jen ochutnávat, která jsou ta nejlepší.

3.Ředkvičky

Jedna z nejjednodušších a nejrychlejších salátových plodin vůbec, lze je vysévat od jara do podzimu i opakovaně, takže vždy něco roste, a každý den se také viditelně zvětšuje. Pokud chcete s pěstováním začít opravdu brzy na jaře, za oknem se jim bude pochopitelně také dařit.

 4. Hrách

Kdo by nemiloval čerstvě natrhaný hrášek. Opravdu snadno se zasévá a tuto plodinu lze pěstovat od března do července přibližně každých 10 dní, takže se neustále něco děje, od setí, sázení, zalévání a sklizně. Hrách sice potřebuje nějakou oporu, aby rostl pěkně vzhůru, ale prosté ohraničení tyčkami v rozích a natažení provázku kolem dokola rozhodně splní svůj účel. Po stranách se rychle rostoucí rostlinky opřou o provázek a ve středu se opřou jedna o druhou. Navíc, tímto ohraničením zamezíte nechtěnému šlápnutí do čerstvě zasetého záhonu.

5. Hlávkový salát

Listy hlávkového salátu, které klíčí možná stejně rychle jako řeřicha, ale s mnohem delším obdobím zájmu, lze pěstovat vůbec kdekoli, od nejmenšího květináče, až po celou zahradu. Salát, který je jedlý v jakékoli velikosti, se často pěstuje jako plodina, od které lze kdykoliv odlomit jen několik listů, a příště přijít zas, nebo odříznout celou hlávku a udělat z ní čerstvý salát k nedělnímu obědu.

6. Pažitka

Všichni známe pažitku, skvělou ingredienci nejenom na chleba s máslem nebo na dochucení polévky. Ta se ale dá přidávat i do salátů a pomazánek, tak proč si ji nevypěstovat doma, třeba v jen v květináči. Je zcela nenáročná a dá se sklízet poměrně rychle. Stačí jen poslat dítě s nůžkami pro pár výrostků. Pokud s ní ale nešetříte a pořádně ji sestřiháte, nevadí. Znovu si opět obrazí.