Vermikompost a jeho použití

Jak vzniká vermikompost

Vermikompost je tvořen převážně výkaly žížal, spolu se zbytkem nestrávených, případně nestravitelných látek, které také životní prostředí žížal obsahuje. Vzniká tak bohatá organická hmota, která je 100% přírodní. Vermikompost je tedy zcela vhodný i pro použití v ekologickém (Bio) zemědělství. Žížalí kompost je vynikajícím doplňkem půdy a podporuje růst rostlin a jejich celkové zdraví. Takový kompost obsahuje prospěšné, mikrobiologicky bohaté kolonie, které zdárně pracují v boji proti patogenům nemocí obsažených v půdě, a navíc odpuzují hmyz.

Vermikompost je bohatý na mikroživiny, obsahuje ale také stopové prvky, jako např. železo, síru, hořčík, zinek, měď a vápník. Poskytuje také makroživiny a má poměr dusíku, fosforu a draslíku (NPK) 1-0-0 až 5-5-3. Hodnota NPK je široce variabilní a závisí na tom, čím se žížalky živily a jak byl materiál skladován. Žížalí hnojivo je rozpustné ve vodě a při styku se zálivkovou vodou dochází k jeho ředění a odplavení živin.

Žížalí kompost se tvoří vždy poté co žížala stráví jakýkoli organický materiál. Vzhledem k jeho výborné stabilitě se cokoliv, co vyšlo ze zadní části žížal, mění na půdu dlouhodobě a opravdu pomalu. Takže drahocenné živiny, které vermikompost obsahuje, jsou v průběhu času pomalu dostupné. Když jsou tyto výkaly vystaveny vlhkosti, živiny se stávají rozpustnými ve vodě a rostliny je snadno přijímají.

Jak skladovat vermikompost

Žížalí kompost vydrží při správném skladování mnoho měsíců až několik let. Vermikompost, jež je běžně k prodeji v regálech obchodů, zahradnictvích, nebo na internetu, je k dispozici v plastových pytlích, které lze po otevření snadno a opětovně uzavřít. Takové chování pomáhá udržovat stabilní vlhkost Vašeho kompostu, což na oplátku, udržuje mikroorganismy obsažené v něm živé a aktivní. Skladujte tedy vermikompost mimo dosah ultrafialového světla (přímých slunečních paprsků) a teplotních výkyvů. Při použití žížalího kompostu sklizeného čerstvě z vermikompostéru, jej můžete skladovat v uzavíratelném sáčku nebo v neprůhledné plastové nádobě. Žížalí hnojivo by mělo být před uskladněním vlhké, ale ne příliš mokré. Takový kompost by tedy měly být na omak drobivé a trochu vlhký.

Jak používat Vermikompost

Vermikompost, použitý v jakékoliv koncentraci, lze aplikovat na všechny druhy rostlin. Je totiž velmi šetrným hnojivem a lze jej aplikovat i na velmi citlivé rostliny. Nejběžnější použití pro žížalí kompost je jako přísada do půdy. Ideálně zapracujte vermikompost do půdy při zakládání květináčů, truhlíků a zahradních záhonů. Můžete jej lehce zapracovat do půdy, nebo přidat do zálivkové vody při běžném zalévání.