Žížalí čaj, nebo výtok z vermikompostu?

Věděli jste, že hotový vermikompost můžete namočit do vody a vytvořit tekutinu bohatou na živiny zvanou žížalí čaj? Tekutinu, která obohacuje půdu a snižuje výskyt škůdců a chorob rostlin.

Žížalí čaj, druh kompostového čaje vyrobeného z vermikompostu, má stejné výhody jako samotný vermikompost, ale v tekuté formě. Žížalí hnojivo, které vzniká zpracováním rostlinných zbytků žížalami, tedy průchodem jejich trávicím traktem, se nazývá vermikompostování. Jejich výkalům se tedy přirozeně říká vermikompost, nebo také žížalí hnojivo, případně žížalí kompost.

Když těmito jemnými žížalími bobečky protéká voda, odplavují se z nich živiny (strávené i nestrávené), jako jsou dusík, hořčík, draslík, (NPK). Ale také půdě prospěšné mikroby, které se přirozeně váží na kořenový systém rostlin, a tím jim pomáhají v obraně proti patogenním, tedy nežádoucím mikroorganismům.

Co je to žížalí čaj a výtok z vermikompostu?                                                                                                    Kompostový čaj, který zahrnuje i žížalí čaj, je tekutina bohatá na živiny, vytvořená máčením hotového kompostu nebo vermikompostu ve vodě. Jedná se tedy o kompost, ředěný vodou. Takto vyrobený jej lze na rostliny aplikovat jak v zálivce, tak postřikem, na list, stonek, či plod. Jelikož se na jeho výrobu používá žížalami zpracovaný, a tedy kompletně strávený vermikompost, je zcela bezpečné jej stříkat na listy i nezralé plody, ke snížení výskytu škůdců a chorob, nebo standardně používat jako závlaha půdy kolem rostlin k obohacení kořenového systému.

Výtok, na druhou stranu, vzniká pouhým průtokem vody přes kompost. Je to tedy kapalina, která se vyluhuje z hromady kompostu nebo třeba domácího vermikompostéru. Protože zde existuje možnost průsaku kapaliny nekompostovanou hmotou, není zde zaručena nepřítomnost nežádoucích mikroorganismů, výluh se nedoporučuje pro aplikaci na listy nebo plody.

Proč používat čaj nebo výluh?                                                                                                                                            Při správné výrobě a použití mnoho pěstitelů tvrdí, že kompostový čaj a výluh poskytují výhody pro ně a jejich rostliny. Tyto mi jiné jsou:

Zlepšený růst rostlin a jejich celkové zdraví

Potlačení nemoci

Odolnost vůči škůdcům

Dodání živin pro rostliny a půdu

Používají se méně toxické chemikálie a pesticidy

Bez ohledu na to, zda se zahradník rozhodne použít kompostový čaj nebo výluh, konečným cílem je mít zdravou půdu, která produkuje zdravé rostliny. Hlavní prioritou zahradníka by tedy mělo být budování a udržování zdravé půdy pomocí kvalitního kompostu, kterým mohou být třeba právě vermikompost nebo žížalí čaj.

Jak si doma vyrobit žížalí čaj?                                                                                                                                            K přípravě červího čaje budete potřebovat velkou nádobu s vlažnou vodou, řekněme 5 l, a přidejte 2 hrsti vermikompostu. Roztok nechte pár dní máčet. Pokud chcete, přidejte lžičku melasy. Melasa podpoří růst mikroorganismů. Pokud máte možnost, zároveň není na škodu roztok provzdušňovat, třeba kompresorem pro domácí akvária. V případě, že krmíte své žížaly vyváženou stravou, jako je ovoce a zelenina (žádné maso nebo mléčné výrobky), budou produkovat ten nejlepší vermikompost a následně Vy z něj žížalí čaj. Voda musí být bez chlóru (použijte proto vodu dešťovou, nebo odstátou kohoutkovou), protože chlór ničí všechno živé ve vodě.

Jak používat žížalí čaj?                                                                                                                                                      Čaj z kompostu je silný a funguje nejlépe, když je zředěn. Vzhledem k tomu, že každý žížalí čaj má jinou koncentraci, bohužel nelze dávkování jednoduše paušalizovat. Námi vyvíjený žížalí čaj lze dávkovat až 1:50, tedy přibližně 2 polévkové lžíce roztoku na 1 litr zálivkové vody. Toto dávkování lze aplikovat jak do zálivky, tak na list.