10 podzimních tipů, jak připravit zahradu na zimu

Podzim je vaše příležitost zbavit se odumřelé vegetace, která zbyla z léta, uklidit si méně dostupné části zahrady, vyčistit okapy a další. Tato část roku je především o méně záživných úpravách, úklidu a sklízení věcí před příchodem zimy. Zde je našich deset tipů, jak co nejlépe využít podzimní zahradu.

1. Setřete starou barvu ze skleníků

S příchodem stále se zkracujících dnů využijte veškeré dostupné světlo, které se může do vašeho skleníku dostat tím, že setřením stínící barvu z oken skleníku. Sklo tak propustí více slunečních paprsků, což pomůže zimním teplotám vyšplhat se o něco výše, což vám ušetří peníze za vytápění. K tomu, aby se sklo lesklo, stačí kbelík horké vody a hrubší houbička. Nyní je ten správný čas zkontrolovat a vyměnit poškozená skla a vyčistit také okapy skleníku. Pokud máte skleník s plastovými okny, nebo pouze fóliovník, je čas na lepenky, lepidla. V případě toho posledního příkladu vůbec zvážit, jestli má cenu ten starý fóliovník ještě zalepovat a opravovat, nebo rovnou začít uvažovat o pořízení nového.

2. Podzimní úklid Před zazimováním křehkých rostlin odstraňte vše ze skleníku, vymeťte zbytky rostlin a vydezinfikujte všechny cesty a stanoviště, včetně vnitřku skla. Horký roztok zahradní dezinfekce pomůže předcházet škůdcům a houbové infekci. Během několika příštích dní skleník větrejte, aby se důkladně vysušil. Vyčistěte také květináče a misky na semenáčky, ať máte představu, kolik to budete muset dokoupit pro příští sezónu, pro to další setí a sázení.

3. Ukliďte si méně dostupné části zahrady Chcete-li příští jaro zajistit zářivou expozici, vykopejte letničky a osázejte své záhony třeba maceškami nebo sedmikráskami. Vybledlé trvalky seřízněte na 5 cm nad zemí, ale nebuďte zase příliš pořádní. Atraktivní hlavičky semen jsou skvělé pro hmyz, vypadají nádherně pokryté podzimní rosou a poskytují hezké zimní siluety. Jakmile jsou vaše okrasné části čisté a poklizené, rozprostřete na ně silnou vrstvu kompostu, mulčovací kůry nebo dobře vyzrálého hnoje. Není nutné jej nějak upravovat. Nechte žížaly, aby udělali tu těžkou práci za vás.

4. Rekultivace trávníku Odstraňte starou trávu a mech pomocí pružinových hrábí a přidejte ji do kompostu. Pokud jej již máte nebo se nechcete moc nadřít, motorový vertikutátor za vás udělá požadovanou práci za zlomek času. Máte-li trávník prorostlý velkým množstvím mechu, možná budete lepší na něj nejprve použít přípravek na hubení mechu. Po vykartáčování na něj naneste podzimní trávníkové hnojivo, abyste trávník připravili na chladné zimní měsíce.Podzim je také skvělý čas na položení nového trávníku, jelikož bude mít dostatek času na zakořenění před příchodem zimního nečasu. 

5. Vytvořte mulč z listí Plíseň a hniloba listů dodává vaší půdě strukturu a organickou hmotu a je skvělým způsobem, jak recyklovat spadané listí. Vyberte si chráněné místo, které vám nebude kazit výhled na zahradu, a pomocí třeba jen drátěného pletiva a dřevěných kůlů vytvořte velký koš. Naplňte jej listy, pokropte vodou a přírodu udělat své. Jakmile listy dosáhnou drobivé struktury, rozprostřete je jako mulč kolem celého okraje trávníku. Dub, olše, buk a habr hnijí poměrně rychle, zatímco platan, ořešák, jírovec a kaštan mohou trvat o něco déle. Drcení listů předem pochopitelně pomůže vše urychlit, ale obecně tento proces rozkladu trvá asi dva roky. 

6. Vyčistěte kompostovací nádoby Podzimní úklid mezí a zeleninových záhonků vždy tvoří spoustu rostlinného materiálu pro kompostování. Nyní je ideální čas vyklidit loňský kompost a použít ho na zahradě, čímž se uvolní místo pro letošní odpad. Pokud váš kompost není zcela připraven, otočte jej, abyste zlepšili jeho rozklad, a vytvořte vedle něj novou hromadu pro čerstvou organickou hmotu. Na zahrádce nikdy není příliš mnoho kompostu. 

7. Vysaďte stálezelené rostliny Neopadavé rostliny poskytují strukturu a zajímavost během fádních zimních měsíců. Teplá půda a nižší teploty vzduchu dělají z podzimu ideální čas k vyplnění mezer ve vašich rozích bez užitku stálezelenými rostlinami, které poskytují lesklé zelené listy a krásně vonící květy i v hluboké zimě. Pro elegantní větší keř vyzkoušejte třeba jarně kvetoucí kamélie. 

8. Zvedněte náchylné druhy Vyzvedněte náchylné druhy jako begónie nebo jiřiny dříve, než je ohrozí první mrazy. Odřízněte stonky a jemně vyjměte hlízy/oddenky ze země. Očistěte z nich půdu a uložte do misek se suchým kompostem nebo pískem, ať jsou viditelné pouze vršky lístků. Misky a truhlíky s cibulemi umístěte na chladné místo se stálou teplotou, abyste je mohli na jaře znovu zasadit, až všechna rizika mrazů pominou. Ve velmi mírných oblastech je možné chránit choulostivé druhy jen silnou přikrývkou mulče. 

9. Zakryjte sítí rybníčky Rozkládající se listí znečišťuje vodu v jezírku a blokuje filtry na čerpadlech. Ušetřete si čas a námahu tím, že zachytíte padající listí dříve, než vaše jezírko zcela zapadá a listí se stačí ponořit. Přes jezírko rozprostřete síť s jemnými oky a přichyťte ji třeba cihlami. Postupně z ní odstraňujte veškeré listí, které na ni padá a přidejte je klidně na kompost. 

10. Zazimujte zahradní techniku Než svou sekačku na zimu uskladníte někde v zadní části kůlny, vyplatí se jí dopřát servisu, aby bylo zajištěno, že bude v perfektním stavu, až ji budete příští jaro potřebovat. Zahradnické nůžky potřebují naostřit, zatímco rýče, rycí vidle a další nástroje si zaslouží řádné umytí. Vše důkladně osušte a kovové části klidně naolejujte, abyste zabránili korozi. Dřevěné rukojeti lze čistit a chránit třeba lněným olejem. Ten kuchyňský ale také dobře poslouží. 

Nyní je vaše podzimní zahrada čistá, uklizená a připravená na zimu. Nejen, že bude výhled z vašeho domu mnohem příjemnější, ale budete mít náskok, a až jaro zase začne klepat na okno, budete připraveni na novou sezónu.