6 nejzdravějších druhů zeleniny

Ti z vás, kteří jsou vášnivými zahrádkáři, vědí, že letní dny znamenají čerstvou zeleninu, sluníčko a spoustu práce v době sklizně. Mnozí začínají snít o svých zahradách již v době Vánoc. Zatímco je venku zima a nevlídně, trávíte čas u praskajícího ohně, listováním v zahradnických časopisech a představujete si, jak vaše malé rostlinky vzhlížejí k zářícímu slunci. Už se nemůžete dočkat, až zaboříte ruce do hlíny a začneme sázet.

Jak se léto blíží, nakupujeme semena a rostliny, zaznamenáváme na papír naše osevní plány, střídáme plodiny, abychom se chránili před nemocemi v půdě. Obdělávání a příprava půdy je práce, kterou snášíme pro příslib nového života, který nám brzy přinese. Výsadba je ta snadná část! Těžká práce spočívá v plánování, přípravě půdy, každodenní kontrole a starosti o rostlinky. S radostí zaléváme, hnojíme, opečováváme a staráme se o naše malé rostlinky. Jak léto končí, lopotíme se na slunci, potíme se hodiny a odpočítáváme dny, kdy sníme první zralé rajče. A když je konečně čas sklizně, jsme zas plni energie a radosti, že můžeme mrazit a zavářet, abychom si to nejlepší z naší produkce užili i v těch dobách nepřízně počasí a zatažených obloh. Čerstvost, zdraví a výživa těmi správnými hnojivy přeci znamenají, že bude dost produkce, abychom byli zdravější po celý rok.

Opravdu maximalizujeme živiny z toho, co sklízíme? Co kdybychom mohli být my i naši blízcí zdravější pěstováním potravin s nejvyšším obsahem živin? Co kdybychom strávili ten nepříznivý zimní čas před zářícím krbem zkoumáním, která zelenina nám dává nejvíce živin v porovnání za vložené peníze a energii? V žádném případě to není tak těžké a může to znamenat zlepšení vašeho zdraví mílovými kroky. Vy a vaše rodina se během toho můžete naučit používat různé, pro někoho i zcela nové, druhy ovoce a zeleniny.

Jaká je tedy nejzdravější zelenina, ptáte se? Existují stovky různých druhů ovoce a zeleniny, které lze na zahradě zasadit a sklízet každé léto. Všechny obsahují životně důležité živiny, které obohacují naše tělo, ale jen některé jsou ty nej.

Možná už máte pro ten příští rok rozhodnuto, co a jak na svou zahrádku osázíte, nikdy ale není pozdě přemýšlet o tom, co můžete ještě v příští sezóně poupravit, pokud posunete sklizeň a získáte tím prostor.

6 nejzdravějších potravin pro pěstování tuto sezónu

1. Brokolice – vysoký obsah antioxidantů, které bojují proti rakovině. 2. Kapusta – vysoký obsah vápníku, zdraví kostí. 3. Hrášek – bílkoviny, železo. 4. Petržel – obsahuje téměř všechny vitamíny a minerály potřebné pro tělo. 5. Meloun – Vitamín C, draslík, železo. 6. Česnek/cibule/kurkuma – protizánětlivě, bojuje proti nachlazení/virům, vysokému krevnímu tlaku

Pochopitelně nemusíte jen zahradničit, abyste získali výhody této super výživné zeleniny. Vlastní pěstování má mnoho výhod, ale pokud to místo nebo čas nemáte, můžete si pochopitelně tuto zeleninu klidně koupit ve vašem místním obchodě s potravinami nebo ještě lépe, na vašem místním farmářském trhu, a i tím přispět vašemu zdraví po celý rok.